Üdvözöljük!
Köszöntöm a Fertő-Hanság Kulturális Életéért és "Kézműves Hagyományaiért" Alapítvány kézműves táborának honlapján. 2002-ben, kis helyi eseményként indított kézműves alkotó táborunk mára az egész országból vonzza a látogatókat. 2014-ben 13. alkalommal rendezzük meg a hagyományos kézműves alkotó táborunkat, amely minden résztvevő számára ingyenesen látogatható.
A 2014. évben várhatóan részt vevő mestereink lesznek:
- Bodorkós József - fafaragó,
- Bodrókos Józsefné - gyöngyfűző,
- Brodszky Ferenc - fazekas,
- Deák Péter - Népi Iparművész, mentálhigiénés fejlesztő tanár, drámapedagógus,
- Horváth Norbert József - asztalosmester és íjászoktató
- Kelemen István - kosárfonómester
- Kovács Alajos - Fafaragó
- Némethné Németh Margit bőrműves, és szövőoktató
- Patona Teréz - keramikus
- Szalay Katalin táncpedagógus
- Szilágyiné Kaplony Éva - dekoratőr
A tábort immár hagyományosan Fertőhomokon, a Tájházban rendezzük meg és a tábor ideje alatt a gyerekek megismerkedhetnek a gyöngyfűzéssel, a gyöngyszövéssel, a textilfestéssel, a gyertyamártással, a fazekassággal, a nemezeléssel, a bőrművességgel, a hangszerkészítéssel, a fa, csont és szarumunkákkal, az íjazással, a kosárfonással, a gyékényszövéssel.
A tábor helyszíne a székhelyünkkel (Hegykő) szomszédos település, Fertőhomok. A kézműves táborunk a Hegykői Tízforrás Fesztivál szerves részévé vált, a környező települések, beleértve a környező kistérségi három város (Sopron, Fertőd, Fertőszentmiklós) közösségi igényeit a népi kézművesség és díszítőművészet bemutatásával oly módon elégíti ki, hogy az autentikus helyi szokásoknak, népi mesterségeknek és hagyományoknak megfelelően mutatja be a következő nemzedék számára is, őseik mesterségeit, motívumvilágát és szokásait.
A megismerés-megőrzés-továbbadás hármasát nagyban segítik a holt anyagok kiállítása helyett a manuális tevékenysége, melyek eredményeit a táborunk részvevői sajátjukként vihetik haza (korongozott- és rakott agyagtárgyak, gyöngyékszerek, fonatok, szövések, faragványok stb.
A mai fiatalok számára a vizuális kultúra mellett fontos a manuális készségek és képességek fejlesztése, a népi motívumkincs iránti érzékenyítés, illetve a jó hangulatú táborunk közösségi élménye, nem csupán egy nyári program, hanem akár egy ízlés- és életmód formáló kezdeményezés csírája is lehet.
Programunk során együttműködünk a helyi kulturális és oktatási intézményekkel, azok pedagógusaival, illetve a helyi önkormányzatokkal, valamint a tájházzal is.
Kellemes és hasznos böngészést kívánok weblapunkon:
Kovács Alajos
kuratóriumi elnök